Спорт и фитнесФудбал

ФИФА Светско првенство у 1998. Тимови, резултати меча

ФИФА Светско првенство 1998. одржано је у Француској, одједном у неколико градова, а најјачији тимови из целог света окупили су част својих земаља. Међутим, једино је могло да победи, па су се сви борили у пуној сили, све док се последње секунде не боре за сваку лопту. Ово првенство постало је шеснаести у историји, а прошао је, као и обично, током лета. Песма Тхе Цуп оф Лифе коју је изведио Рицки Мартин (енглеска верзија његовог хит Ла Цопа де ла Вида) је званична химна Светског првенства у фудбалу 1998. године. Да ли се овај турнир разликује од свих претходних? Није био само другачији, већ је био револуциониран, јер у завршном дијелу турнира по први пут није било двадесет четири тима, већ чак и тридесет два. Међутим, Светско првенство 1998. било је запамћено, наравно, не само то, већ и велики број узбудљивих утакмица.

Локација

Сви могу замислити гдје је ФИФА Светско првенство одржано 1998. године - то се десило у Француској. Али треба напоменути да су мечеви завршног дијела турнира одржани одједном у десет градова у земљи. Ово је укључивало велике стадионе, као што су Велодром у Марсеилу (60.000 гледалаца) или Парц дес Принцеса у Паризу (49.000 гледалаца), а мале - Парк Лескуиерс у Бордоу и Ла Моссон у Монтпеллиер (не смјешта више од 35 хиљада гледалаца). Највећи стадион турнира био је Стадион де Франце у Сен Денису, који има 80.000 гледалаца. Као што видите, градови и стадиони на којима је одржан првенство били су веома разноврсни, али их је ујединио дух турнира који је буквално подизао цијелу земљу мјесец дана. Французи су искористили своју репрезентацију, али велики број људи из других земаља дошао је да подржи своје фаворитове.

Група фаза

Светско првенство у фудбалу из 1998. године, као што већ знате, проширено је на 32 екипе, односно број тимова је повећан на осам. Као резултат тога, из сваке групе су се појавила два тима, који су се онда играли у 1/8 финала. У групи А били су фаворити бразилског првенства у компанији Норвежани, Мароканци и Шкоти. Очекивано од групе је напустило Бразилце и Норвежане са шест и пет поена, респективно.

У групи Б били су Чилеани, Италијани, Аустријанци и Камерунци, а ту није било ни изненађења - Италијани и Чилеанци су се повукли из групе, осим што је тим Чилеа то учинио једва, играјући три утакмице у жребу, иако се очекивало много више.

У групи Ц су били домаћини првенства, који су лако прешли у следећу фазу, побиједивши све утакмице победе. Компанију је направио Француз Данес, остављајући иза Јужне Африке и Саудијске Арабије. Али у групи Д било је прво изненађење - у плејофу није напустио репрезентацију Шпаније, која је изгубила отварање тог првенства, нигеријски репрезентативци, која је на крају заузела прво мјесто у групи, а на другом је био Парагвај. Бугарска са једним бодом завршила на последњем месту. У групи Е је дошло до јаке борбе и до последњег тренутка није било јасно ко ће ићи у плеј офу. Као резултат, са истим бројем бодова у следећој фази били су холандски и мексички, а Белгијанци са Северним Корејанцима излетили су са турнира.

У групи Ф, скоро све је било јасно од самог почетка - Немачка и Југославија су биле веома јаке, само су их САД могле учинити барем неком врстом конкуренције - али нису успјели, попут Ирана. Још један неочекивани пробој догодио се у групи Г - национални тим Румуније је био јак, ау групи са Енглеском, Колумбијом и Тунисом, то је било предочено тешком борбом за опстанак. Али на крају, Румуни су били први, остављајући иза Колумбијаца, јер су Британци узели другу линију. Па, у последњој групи - Х - Аргентинци су тихо дошли са првог места, Хрвати из другог, а Јапан и Јамајка су остали без турнира. Након групне фазе, Светско првенство 1998. године је пренето на 1/8 финала.

1/8 финала

У овој фази, фудбалски тимови који су заузели прва два места у својим групама, свирају се "на муци". Одигран је један меч, а победник је отишао у следећу фазу турнира. Омиљени тим турнира у Бразилу победио је екипу Чилеа са разарајућим 4: 1 захваљујући двојици Сампаиоа и Роналда, а њихови будући противници Данес су поразили Нигеријане са истим резултатом - истакли су Муллер, Лаудруп, Санд и Хелвег. Голантс са много већим потешкоћама поразили Југословене - 2: 1, Бергкамп је отворио резултат, Комленович се изједначио, а тек у другом минуту додао Давидсу победио је своју екипу.

Меч између Аргентина и Британаца био је врло спектакуларан - на самом почетку утакмице тимови су размијенили пенал, након чега је Овен донео Енглеску напред, а Санетти је изједначио резултат. На крају, све је одлучено у низу пенала након утакмице, где су Аргентинци били срећнији. Италијани су поразили Норвежане 1: 0 (гол на Виеријевом резултату) у свом брендираном називу цатенаццио, а Французи су доживео прави шок на стадиону "Фелик Боллар", који ће се дуго памтити - у редовном времену у мечу са Парагвајом није било голова, а само у Бланц је успео да постигне златни гол у другом полувремену. Немци су изненада почели да признају Мексиканце у току меча, али Клинсман и Бјерхофф су могли одлучити о исходу у корист немачког тима. Па, Хрвати су поразили Румуне са резултатом 1: 0 - Шукер је постигао једини гол из пенала. У складу са правилима турнира, фудбалски тимови су већ познавали своје противнике у следећој фази.

1/4 финала

Врло интересантан меч је дала навијачима Бразила и Данске - у другом минуту Јоргенсен је довезао Данке напред, али Бебет је изједначио резултат за десет минута. Тада је Ривалдо постигао други гол Данци, који су у другом полувремену успели да изједначе помоћу Лаудрупа, али је Ривалдо завршио дуплу и довезао Бразилце у полуфинале - 3: 2. Холандјани су поновили свој претходни меч, али већ са Аргентинци као ривали - Клуивер је први постигао, али пет минута касније Лопез је изједначио резултат, а тек у доданом времену, у последњој трећој минути Бергкамп је извукао побједу. Французи су такође играли сличан меч, не успевајући да идентификују победника са Италијанима у главном и додатном времену. Па, на казненом стрелцу домаћини су победили, јер је у одлучном тренутку Ди Биагио стигао до гребена. Али у последњем мечу Хрвати су изненадили, који су поразили Немце 3: 0 (постигли голови Јарни, Влаовић и Шукер).

1/2 финала

У полуфиналу било је две невероватне битке, које су откриле два најбоља тима, а такође су идентификовале и двије екипе које ће играти на мечу за треће место. У мечу између Бразилаца и Холандаца, Роналдо је отворио бодовање, а холандски тим је успио да га изједначи само три минута пре краја састанка - аутор циља био је Клуивер. У извођењу пенала, јунак дана био је Таффарел, голман Бразилаца, који је одбио два од четири са холандским ударцем, док су сами Бразилци спровели сва четири. Прва половина меча између Француза и Хрвата прошла је без голова, али друга је почела врло паметно - на 46. минуту Шукер је отворио бодовање, а на 47.Тумрам га је изједначио. И иста Тхурам, која је постала херој овог меча, довела је Француску напред, захваљујући којој је победила 2: 1, и на крају завршила финале.

Утакмица за треће место

Утакмица за треће место била је напета - Хрватска је дошла већ у 13. минуту захваљујући циљу Просинецке, али након осам минута Зенден је изједначио резултат. На 35. минуту Шукер је поново водио Хрвате напред, а до краја меча резултат је био непромењен - 2: 1, хрватски репрезентативац је добио бронзане медаље.

Финале

Али финале између фаворита и домаћина било је неочекивано једнострано. Већ у првој половини, Зинедине Зидане направио је двоструко на вратима Таффарелл-а, а трећи минут је Еммануел Петит сахранио Бразилце - 3: 0, а Французи су освојили домаћи светски шампионат.

Најбољи стрелац

Давор Шукер из Хрватске био је најбољи стрелац турнира, постигао шест голова у седам мечева. Међутим, вреди споменути Цхристиан Виери и Габриел Батистуту, који су заостајали за Схукером само за један гол, али нису имали двије утакмице.